FOTO-grafika

Foto-grafika czyli dawniej i dzisiaj

Typowa fotografia dla mnie jest pozbawiona jakiś gigantycznych przeróbek graficznych. Nie jestem zwolennikiem również jakiś poetyckich opisów zdjęć. Po prostu zdjęcia powinny się same bronić.

Swego czasu zacząłem łączyć fotografię z grafikę. Powiem więcej, była to bardzo mocna ingerencja. Postanowiłem łączyć zdjęcia wykonane kilkadziesiąt lat temu – historyczne i pokazywać jak zmieniło się miejsce, gdzie zostały one wykonane. Kiedyś pomyślałem aby to wydać w postaci pocztówek. Pewnie i na to przyjdzie kiedyś odpowiedni czas ;). Póki co prezentuję to jako pewien kierunek fotografii, który musiałem spróbować.

A oto i oryginalne zdjęcie ;). Przyznać się muszę, że miałem problem ze zlokalizowaniem tego zdjęcia. Początkowo myślałem, że to ul. Szpitalna. Jednak nie zgadzało mi się kilka szczegółów. Poszukałem i znalazłem. Nieważne.

Na zdjęciu: likwidacja getta w Olkuszu i prowadzenie Żydów na bocznicę kolejową, skąd trafili do obozu zagłady.

Jedna taka uwaga: oryginalne zdjęcie jest z zimy natomiast ja wykonywałem zdjęcie latem. Trzeba było odrobinę skorygować im.in. domalować liście na drzewach, odrobinę pokolorować etc.

W chwili po wieży ciśnień jest jedynie zarys jej fundamentów.

Zdjęcie na rynku w Olkuszu. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się tablica upamiętniająca „Krwawą Środę” w Olkuszu. Nie ma to żadnego związku z obecnością nazistów (Niemców) w tym miejscu a zupełnie inne wydarzenia.

Starsi pamiętają, że w Olkuszu nie było wiaduktu od strony Chrzanowa. Był zwykły przejazd. W tej chwili mamy duży wiadukt z chodnikami po obu stronach. Samo otoczenie wokół (nasypy, chodniki etc) mocno się zmieniły. Jeżeli dołożymy jeszcze możliwość wykonania takiego zdjęcia aparatem o zmiennej wielkości kliszy – późniejsze odtworzenie miejsca i połączenie obu fotografii może być naprawdę trudne. Naprawdę mocno się nagimnastykowałem przy tym zdjęciu.

Nie znam okoliczności tego zdjęcia. Udało mi się określić miejsce na podstawie balkonów oraz zakrętu na drodze. Jest to ulica Kazimierza, tuż za Skarbkiem w stronę dworca PKP (albo to co z niego zostało).

Niestety oryginalne zdjęcie jakie dostałem było już mocno nieostre. Mało tego, fotograf, które je wywoływał, pomylił strony i odbitka była lustrzanym odbiciem rzeczywistego obrazu. Stąd była konieczność odrobinę dopasowania. Na płycie rynku leżą Olkuszanie terroryzowani przez nazistów (Niemców) podczas II Wojny Światowej.

Widok spod fontann w kierunku Bazyliki Św. Andrzeja. Z lewej strony znajduje się ulica Żuradzka.

Tym razem Wolbrom, ulica Krakowska. Okazało się, że mieszkanie z balkonem, z którego wykonano historyczne zdjęcie zamieszkałe jest przez koleżankę ze szkoły podstawowej. Ot, taki zbieg okoliczności ;).

Na zdjęciu główna ulica – Krakowska; biegnąca od rynku w stronę Krakowa. Tuż obok znajduje się posterunek Policji.

Rynek w Olkuszu, widok w stronę tzw. Batorówki. No właśnie, wartym wspomnienia jest chyba fakt, że Batorówki kiedyś miała zupełnie inny typ dachu – taki płaski. Z czasem podniesiono go, wyciągnięto ku górze oraz wstawiono okienka. Mniej więcej w środku znajduje się wjazd na ulicę Floriańską.

Poza tym to nic więcej nie wiem o okolicznościach tego zdjęcia. Natomiast jeżeli ktoś posiada jakąś wiedzę to chętnie uzupełnię ;).

Rekonstrukcja Zamku Rabsztyn.

Tym razem na dzisiejsze zdjęcie nałożyłem zdjęcie z miniatury zamku z Ogrodzieńca.
No i mamy małą rekonstrukcję zamku ;).