Olkusz – rajd; zielona i czerwona trasa

Olkusz - rajd; trasa zielona i czerwona

W nadchodzący weekend zapraszam na rajd. Przygotowałem 2 trasy do samodzielnego pokonania. Może być na piechotę, z kijami NordicWalking, rowerem czy biegiem: zielona (10,5 km) i czerwona (17 km). Nie liczy się czas a dobra zabawa i miło spędzony czas. Nie ma żadnych nagród ani dyplomów – nie ma sponsorów. Wszystko robione we własnym zakresie – tak jak potrafiłem :).

Próbując wyznaczyć przebieg tras, kierowałem się kilkoma rzeczami: przede wszystkim ma być miło czyli trasa przyjemna, zróżnicowana, ładne widoki, jakieś miejsca do odpoczynku. Dodatkowo na trasie występować będą różna atrakcje (również przyrodnicze) i jeśli ktoś będzie zainteresowany to je odnajdzie. Natomiast można po prostu przejść / przejechać trasę i również miło spędzając czas. Starałem się aby start był w miarę blisko centrum miasta, żeby więcej osób z Olkusza mogło wziąć udział albo przyjechać samochodem z zewnątrz i również uczestniczyć.

Start / META rajdu
Obie trasy zaczynają się i kończą w tym samym miejscu. Poniżej mapka – można z niej nawigować do tego punktu ;). W przypadku korzystania z aplikacji TRASEO – jest możliwość od razu nawigowania do początku trasy a potem po trasie.

Jeśli ktokolwiek przyjedzie samochodem to takie najbliższe miejsca, gdzie go można zostawić: ulica Czarnogórska, Mazaniec Boczna – są jakieś zatoczki przy lesie. Lub nieco dalej, przy Stadionie na Czarnej Górze – w szczególności pod wiaduktem.

W czasie trwania rajdu (8-9 maja) na trasie będą zaznaczone punkty. W miejscach kluczowych będą kartki włożone w koszulki (+ zaznaczony kierunek trasy – jak poniżej na zdjęciu). Dodatkowo będą zawieszone wstążki na drzewach – jako utrwalenie, że idziemy dobrą drogą. Wiem, może archaiczny pomysł ale nie każdy jest biegły w telefonie i nie każdy potrafi obsługiwać aplikację, GPXy etc. Poniżej przykład oznaczeń.

Na kartce mogą znajdować się dwie kolorowe kartki lub mogą wisieć 2 kolorowe wstążki. Wtedy obie trasy biegną tą samą drogą. Może znajdować się jedna kartka np. zielona -> trasa zielona. Kartek czerwonych nie miałem, stąd na trasie czerwonej są różowe kartki i czerwone wstążki.

Podsumowując: idąc po trasie zielonej, szukamy zielonych wstążek i zielonych kartek, idąc po trasie czerwonej szukamy czerwonych wstążek i różowych karteczek.

Polecam zainstalować na telefon darmową aplikację TRASEO. Tam wgrałem trasy i bez kombinowania można śledzić trasę. Pokazuje nam na bieżąco nasze położenie oraz przebieg trasy. Jest to wyjątkowo prosta aplikacja. Na Facebooka wrzucę filmik jak się ją posługuje, żeby bardziej zachęcić. Czas na dane do tras :).

Olkusz - rajd; trasa zielona

W aplikacji TRASEO, trasa zielona nazywa się właśnie tak jak powyżej: „Olkusz – rajd; trasa zielona”.
W TRASEO w wyszukiwaniu można również wpisać kod tej trasy: 209535
Długość trasy: 10,5 km.

Start i META jest przy ul. Mazaniec. W tym miejscu niebieski szlak rowerowy skręca do lasu. Powyżej zamieściłem mapę z oznaczeniem startu.

Ślady GPS (GPX, TCX, KML) można pobrać za darmo z TRASEO.
Poniżej tradycyjna mapa (trasa zielona) – można pobrać i wydrukować ;).

Olkusz - rajd; trasa czerwona

W aplikacji TRASEO, trasa czerwona nazywa się właśnie tak jak powyżej: Olkusz – rajd; trasa czerwona.
W Traseo można również wpisać kod tej trasy: 209647
Długość trasy: <17 km.

Start i META jest przy ul. Mazaniec. W tym miejscu niebieski szlak rowerowy skręca do lasu. Powyżej zamieściłem mapę z oznaczeniem startu.

Ślady GPS (GPX, TCX, KML) można pobrać za darmo z TRASEO.
Poniżej tradycyjna mapa (trasa czerwona) – można pobrać i wydrukować ;).

Pozostaje mi życzyć dobrej zabawy i oczywiście wspaniałej pogody ;).