No dobra, skoro już wiemy, że woda i słońce potrzebne jest roślinom do życia … ale nie zawsze tak jest. Czasem rośliny są uzależnione od innych roślin, czasem tylko częściowo czyli pobierają od innych roślin albo wodę albo asymilaty. Są też sytuacje kiedy roślina pobiera związki odżywcze i wodę … od grzybów. I o tym poniżej. Znowu trochę teorii:
Pasożyty całkowite – rośliny bezzieleniowe, które w ogóle nie przeprowadzają fotosyntezy, lecz wszystkie potrzebne do życia substancje organiczne czerpią z organizmu żywiciela. Żywicielem może być inna roślina lub określony gatunek grzyba.
Półpasożyty (synonimy: semiparazyty, pasożyty częściowe) – posiadają zielony chlorofil i przeprowadzają fotosyntezę. Czyli wytwarzają cukry. Z organizmu żywiciela pobierają tylko niektóre niezbędne im do życia składniki, np. wodę i sole mineralne.
Pasożyty i półpasożyty możemy podzielić na takie same dwie grupy:
korzeniowe – ich ssawki wnikają do korzeni roślin. Wiele gatunków z tej grupy (np. z rodziny zarazowatych), żyje pod ziemią, a pęd nadziemny pojawia się krótkotrwale, tylko na okres niezbędny do wytworzenia nasion.
Pędowe – przyczepiają się do rośliny żywiciela nad ziemią, na jego pędach etc.
Często rośliny pasożytujące są ściśle przywiązane do konkretnego gatunki żywiciela. Gatunkiem mniej wyspecjalizowanym jest łuskiewnik różowy, który pasożytuje na korzeniach wielu gatunków drzew, w tym buka i graba.