Dzień Bioróżnorodności

Dzień Bioróżnorodności

[ Dzień Bioróżnorodności ]

Tak, to dzisiaj ;). Na wstępie, co to ta bioróżnorodność?

Różnorodność biologiczna jest cechą przyrody. Określa rozmaitość występujących gatunków organizmów oraz zróżnicowanych środowisk jakie te gatunki zamkieszkują i tworzą ze sobą zależności – starałem się to napisać możliwie prostym językiem ;). Im bardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i w konsekwencji jest odporne na zachodzące zmiany.

Z okazji Dnia Bioróżnorodności wspomnę o dość wyjątkowej roślince, która u nas występuje – miesiącznica trwała. Roślinkę tą możecie spotkać w Rezerwacie Pazurek (parę kilometrów od Olkusza). Występuje w bardzo rzadkim dla Jury zbiorowisku „jaworzyny górskiej”.

 No właśnie, jest to zespół lasów rosnące w górach i terenach podgórskich. No i patrzcie jaka to osobliwość dla naszego regionu ;). Miesiącznica trwała kwitnie od kwietnia do czerwca – czyli można ją jeszcze odnaleźć kwitnącą. Kwiaty wydzielają (zwłaszcza wieczorem i w nocy) dobrze wyczuwalny zapach – zapylane są przez ćmy (motyle nocne).

—–

Osobiście polecam wybrać się do Rezerwatu Pazurek od strony Jaroszowca i odwiedzić Zubowe Skały – na pewną tą roślinkę odnajdziecie (oraz wiele innych) 😉. Przy okazji jest tam ścieżka przyrodnicza z tablicami informacyjnymi, która została przygotowana przez Nadleśnictwo Olkusz, Lasy Państwowe. Funkcjonuje fajny przewodnik po Rezerwacie Pazurek – ja go otrzymałem od Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu i z pewnością dalej jest na stanie u nich. Tak więc jak coś to macie pomysł na wycieczkę i cel 😉.