Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Ale też nie ma co panikować, nie jest to kobra czy grzechotnik – nie zabija nas w kilka minut. Poza tym, samą żmiję można pomylić z gniewoszem lub padalcem – zupełnie niegroźnymi wężami.

Żmija osiąga do 90 cm dlugości ciała, rzadko do 120 cm.

Jak ją rozpoznać

Żmija zygzakowata posiada charakterystyczny, ciągnący się przez całą jej długość zygzak. Tutaj bym się zatrzymał, ponieważ zaskroniec i padalec mają kropki, centki ale nie zygzak.

Można pisać o kształcie głowy etc ale jeśli ktoś nie ma doświadczenia i porównania z innymi wężami to jest to mało przydatna wiadomość. Żmija występująca w Polsce może posiadać różne ubarwienie: szare, brązowe, czarne. Jeśli żmija posiada ubarwienie czarne to zygzak już jest mało widoczny. Czarne żmije występują w Polsce rzadko.

Gdzie występuje żmija zygzakowata?

Spotykana na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach leśnych. Lubi także się wygrzewać – kamieniste tereny, kępki traw. Lubi torfowiska, gęste zarośla, w których może się ukryć, schronieniem są dla niej szczeliny skalne, korzenie drzew i nory gryzoni. Występuje w całej Polsce.

Kiedy atakuje?

 

Atakuje człowieka, gdy nie ma drogi ucieczki lub ją przypadkowo nadepniemy. Inaczej po prostu sama automatycznie ucieka.

Jeśli zostanie zmuszona do obrony, jej ukąszenie często (30–60% przypadków) jest suche tj. bez wstrzyknięcia jadu. Jednak ze względu na możliwość martwicy, należy zawsze zasięgnąć pomocy medycznej przy potwierdzonym ukąszeniu żmii.

 

Podczas wycieczki należy patrzeć pod nogi, a pełzającą lub leżącą żmiję najlepiej zostawić w spokoju, przejść bokiem. Wybierając się na wycieczkę, gdzie jest szansa spotkania żmiji, warto ubrać buty za kostkę oraz długie spodnie.

 

Kiedy jest groźne ukąszenie żmii?

Nie jest dużym zagrożeniem dla zdrowia czy życia osoby dorosłej. Jad żmij jest niebezpieczny dla dzieci. Objawy ukąszenia żmii: utrudnione oddychanie – uczucie duszności, puchnięcie i ból w miejscu ukąszenia.

Co robić po ukąszeniu żmii?

Najważniejszym elementem pierwszej pomocy poszkodowanemu jest opóźnienie wchłaniania się jadu i zapobieganie objawom zagrażającym życiu. Koniecznie trzeba wezwać pogotowie i pozostać przy poszkodowanej osobie. Ukąszonej osobie należy szybko podać surowicą w zastrzyku. Miejsce powyżej ukąszenia należy zacisnąć jakimś sznurkiem, nawet szalikiem czy opaską. Co jakiś czas należy tą opaskę poluzować na chwilę aby nie doszło zakrzepu krwi.

Pokarm

Żywi się głównie małymi ssakami owadożernymi (ryjówki, krety) oraz gryzoniami (myszowate, nornikowate). Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków oraz niektóre owady. Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz młodymi płazami i jaszczurkami.

Żmija podlega ochronie gatunkowej – jak wszystkie gady w Polsce.