Olkusz to kolebka polskiego górnictwa kruszcowego. Z racji na sięgające średniowiecza tradycje górnictwa ołowiu i srebra Olkusz był nazywany „Srebrnym miastem” i to właśnie kruszcom zawdzięczał swe bogactwo. Ślady górniczej przeszłości są tu widoczne po dziś dzień. Oprócz sztolni i szybów, stały się one nieodzownym elementem tego miasta. Zresztą dzięki temu zyskało ono nazwę „Srebrne Miasto”.
Istnieje kilka teorii pochodzenia Olkusza oraz jego datowania na wcześniejszy okres niż oficjalnie jest to przyjęte na podstawie pisemnych wzmianek. Być może już w XI wieku funkcjonowało górnictwo i hutnictwo ołowiu oraz srebra na tych terenach, co potwierdzają badania archeologiczne.
Pierwsza wzmianka pisana o Olkuszu pochodzi z 1257 r., kiedy Bolesław Wstydliwy, przenosząc klasztor klarysek z Zawichostu do Skały, obiecał wypłacać na jego utrzymanie rocznie dwie grzywny złota z dochodów za ołów olkuski. Początkowo osadnictwo w Olkuszu rozwijało się na zachód od obecnego miasta, w Starym Olkuszu. W tej chwili możemy obserwować tam tzw. stary gród olkuski, który został spalony na początku XIV wieku. W wyniku tego osada przeniosła się nad rzekę Babę.
Z 1374 r. pochodzi pierwsza ordynacja górnicza, wydana przez królową Węgier, Elżbietę Łokietkównę, siostrę Kazimierza Wielkiego. Określone w niej były wysokości danin, jakie górnicy mieli płacić królowi za korzystanie z jego bogactw, gdyż wszystko co było pod ziemią uważane było za królewskie. Mieli więc oddawać olborę czyli jedenastą część wydobytego ołowiu i taką samą część wytopionego srebra oraz płacić tzw. groszowe. To, że kopalnie olkuskie starsze są od tego przywileju potwierdza zawarte w nim zdanie, że rządzić się one mają „według dawnych obyczajów” (juxta modum et consuetudinem primitus observatam). Od panowania Kazimierza Wielkiego następuje intensywny rozwój Olkusza. Koniec XIV w. to rozwój handlu ołowiem. Trafia on wtedy nie tylko do Krakowa, ale w coraz większych ilościach także za granicę, na Węgry i do Czech. W latach 1372-78 olkuskim ołowiem pokryta została katedra w Pradze. Olkusz zostaje wówczas zaliczone do najważniejszych i największych miast Małopolski. Było to ściśle związane z rozbudową królewskich kopalń oraz położeniu na szlaku Wrocław – Kraków.
W okresie średniowiecza olkuskie górnictwo było zorganizowane na zasadzie tzw. gwarectw, czyli spółek kilku górników – gwarków, którzy wspólnie ponosili koszty budowy i funkcjonowania kopalni. O bogactwie ówczesnego Olkusza świadczy fakt, iż u schyłku XIV wieku w Olkuszu były 94 murowane domy, a w stołecznym Krakowie 150. Górniczy charakter miasta znalazł swe odzwierciedlenie w jego herbie, którego najstarszy wizerunek pochodzi z pieczęci dokumentu z 1386 roku.
Zacznę od herbu Olkusza, który w swoim znaku zawiera kopaczkę górniczą o okrągłej nasadzie, bez styliska, ostrzem ku górze.