Rosiczka – roślina owadożerna

Rosiczka - roślina owadożerna

Rosiczki (rodzaj) są to rośliny owadożerne. Dodać należy, że nie są to jedyne rośliny owadożerne. Natura jest jednak bardziej złożona niż nam się wydaje…. No właśnie, co mam teraz na myśli? Ale od początku. Rosiczki rosną w miejscach bagnistych, często w płytkiej wodzie.

Owadożerność rosiczka rekompensuje sobie brakiem składników odżywczych, głownie chodzi o przyswajalny azot. Rosiczki występują głównie na podłożu kwaśnym, bagiennym i bardzo wilgotnym. Rosiczki wabią swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, która jest wydzielana przez włoski porastające powierzchnie liści. Kropelki te doskonale możecie zauważyć na zdjęciach. Dodatkowo część liścia zabarwiona jest na kolor czerwony – kolor zwiększający ich atrakcyjność.

Rosiczki wykształcają charakterystyczne liście pułapkowe wyposażone we włoski gruczołowe wydzielające lepką ciecz wabiącą drobne zwierzęta. I to możecie bez problemu zobaczyć na zdjęciach. Aha, zdjęcia robiłem telefonem komówkowym stąd nie są jakoś górnolotnej jakości.

Foto: W bezpośrednim sąsiedztwie rosiczki odnajdziemy żurawinę (na zdjęciu z niedojrzałym owocem) i torfowce. To w zupełności zdradza środowisko rosiczki.

Jak to działa? Ofiara wchodzi na liść i lepka substancja nieco unieruchamia ofiarę. Powoli pułapka się zamyka. Wydzielany jest kwas mrówkowy, który zaczyna rozpuszczać ciało ofiary. Dzięki temu uwalniają się cząsteczki białka. To powoduje wydzielenie enzymów proteolitycznych. Miękkie części ciała ofiary zostają strawione, a powstała z nich ciecz – bogata w substancje odżywcze, ulega wchłonięciu przez roślinę. Po strawieniu ofiary liść otwiera się, a pozostałości zwykle są zdmuchiwane przez wiatr. Jeden liść może zwykle kilkukrotnie pełnić funkcję pułapkową.

W Polsce występują 4 gatunki: rosiczka okrągłolistna, rosiczka długolistna, rosiczka pośrednia, rosiczka owalna (naturalny mieszaniec rosiczki okrągłolistnej i długolistnej).

Dla zainteresowanych: z marketach typu Obi, LeroyMarlin można kupić różne rośliny owadożerne, jak dzbaneczkini (nie występują naturalnie w Polsce) ale rónież i rosiczki. Z reguły jest to rosiczka przylądkowa i łyżeczkowata.

I na koniec obowiązkowo: roślina chroniona – nie zrywamy i nie bierzemy do domu !!!