Rykowisko 2019

Rykowisko 2019

Jesienią każdego roku rozpoczyna się rykowisko jeleni. Mniej więcej przypada to na drugą połowę września – w zależności od pogody i temperatur. Pasuje napisać parę zdań w ogóle co to jest to rykowisko?
Najprościej: rykowisko to okres godowy jeleni. Samce wydają głośne odgłosy, zaczynają tuż przed zachodem a kończą o świcie. Przez całą noc słychać po lesie głos jeleni – samców. W tym czasie dochodzi również do pojedynków byków. Ot taka demonstracja siły samców ;).

W każdym razie wybrałem się i ja. Pojechałem z kolegą Robertem do Puszczy Dulowskiej w miejsce, gdzie jeżdżę co roku. No i … jelenie jak zwykle były :). Trochę zdjęć, trochę filmów pokręciłem ale najfajniejsze to oglądać ten festiwal na własne oczy. Zawsze mnie zdumiewa i zachwyca.

Gdzie wybrać się na rykowisko?

Jelenie żyją w dużych kompleksach leśnych. Nie uświadczymy ich w niewielkich lasach.

Jak się przygotować?

Po pierwsze, nie „pachnidlimy się” przed wyjściem na obserwacje ponieważ każde dzikie zwierzę nas wyczuje. Po drugie staramy ubierać się w ubranie ciemne, pasujące do środowiska i … nieszeleszczące. Tak, to ważne. Jeżeli obserwujemy lornetką i kiedy przekręcimy ciało to słychać szelest. Zwierzęta mają dużo lepszy słuch niż my.