Zorzynek rzeżuchowiec

Zorzynek rzeżuchowiec (Anthocharis cardamines) – zachowuje się jakby miał ADHD. Jest strasznie płochliwym motylem. Pod tym kątem należy do ścisłej czołówki. Zorzynek osiąga rozpiętość skrzydeł od 3 do 5 cm. Nie jest specjalnie duży, ale z pewnością rzuca się w oczy. Występuje wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy czyli przekładając na język Polski: samiec różni się znacznie od samicy. Wierzchnia strona skrzydeł obu płci jest biała, jednak u samców górna część przednich skrzydeł jest jaskrawo pomarańczowa. U samic zaś są po całości białe. Przy wierzchołkach przednich skrzydeł (w obu płciach) występuje wyraźne zaciemnienie, które u samic jest znacznie rozleglejsze niż u samców. Czyli obserwowany egzemplarz to samiec.

Gdzie go można spotkać?

Właściwie wszędzie, występuje zarówno na obrzeżach lasów, jak również nad łąkami czy nawet w ogródkach. Pojawia się w kwietniu i można go widywać do czerwca.

Tryb życia

Samce są terytorialne i co rusz patrolują okolicę w poszukiwaniu potencjalnych rywali swego własnego gatunku. Jeśli przykładowy samczyk spotka innego samczyka, ze wszelkich sił stara się go przegonić. Zdarza się mu również atakować i pogonić motyle innych gatunków.

Ulubionymi kwiatami zorzynków są rośliny o drobnych kwiatkach, czyli np. rzeżucha (stąd nazwa), rzeżuszki, czosnaczki, niezapominajki czy miodunki. 

Ciekawostka taka …

podczas składania jaj na liściach, samica pozostawia jeszcze feromon, który ma zniechęcić inne samice do składania jaj na tym samym liściu.

Obserwacja: gatunek sfotografowałem pomiędzy Zielonym Stawem a Pustynią Błędowską / Gmina Klucze /.