Żłobik koralowy

Jest gatunkiem rośliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Może do najpiękniejszych nie należy ale też trudno go znaleźć w terenie. To oczywiście za sprawą rozmiarów – kilka, kilkanaście cm wysokości. Jeżeli dołożymy jeszcze fakt, że nie ma wyraźnych liści to rzeczywiście ciężko go odnaleźć w terenie.

Żłobik koralowy (Corallorhiza trifida Chatelain)

Żłobik pobiera potrzebne związki i substancje od grzybów w ziemi. Sam nie posaida wystarczająco dużych liści aby przeprowadzić proces fotosyntezy. O roślinie, która pobiera od grzybów substancje odżywcze mówi się, że jest myko-heterotroficzna.
Liście (2-4 szt) silnie zredukowane, mające postać bezzieleniowych łusek. Pisząc po polsku – po prostu malutkie wyrostki i ciężko się domyśleć, że to są liście. Czyli nie szukamy liście „od typowego kwiatka” ;).


I jeszcze na koniec, gdzie go szukać? Występuje w buczynie storczykowej. Przekładając na polski to taka buczyna, która jest dobrze naświetlona, raczej w górnej części wzniesienia. Światło padające jest rozproszone i równomiernie oświetla runo. Występuje duża liczba gatunków roślin runa. Ta tak mega ogólnie ale mieć jakiekolwiek wyobrażenie. Ostatnio znalazłem nowe jego stanowisko w lesie na Czubatce (punkt widokowy na Pustynię Błędowską) – kilkaset osobników.

Kwitnienie: jak większość storczyków: maj i z początkiem czerwca koniec. Pomimo, że literatura podaje nieco inny termin to jest to jeden z pierwszych storczyków jakie możemy zaobserwować (obok storczyka bladego ale ten z kolei występuje na innym siedlisku).

Ochrona: jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i objętym ochroną. Dlaczego? Ponieważ wymaga dość specyficznych warunków siedliskowych, zbliżonych do drzewostanów pierwotnych czyli niezmienionych przez człowieka czyli nie są to lasy gospodarcze, gdzie człowiek narzuca wręcz naturze jak ma funkcjonować. Tutaj natura sama musi się rozwijać. A jak wiemy takich drzewostanów jest coraz mniej. Jednym z miejsc, gdzie można ten gatunek spotkać jest Rezerwat Michałowiec oraz las bukowy przy Czubatce – punkt widokowy na Pustynię Błędowską.