Bóbr europejski

Od dawna interesowałem się bobrami. Dla mnie zawsze miały coś takiego magicznego. Dołóżmy może też fakt, że bóbr jest wyjątkowo inteligentnym zwierzęciem, porównywalnym do szczura.Możemy u niego zaobserwować instynktowne działąnie ale również logiczne: potrafią zbudować stopnie z patyków i mułu by później móc się wspinać.

Bóbr europejski (Castor fiber)

Bobry pływają zarówno z głową „nad wodą” ale również i „pod wodą”. Kiedy płyną pod powierzchnią wody – możemy zaobserwować jedynie bąbelki powietrza, które co jakiś kawałek pękają na powierzchni wody. No i często widać też niewielką falę rozchodzącą się po powierzchni.

Powyżej zdjęcie z Enklawy Przyrodniczej BOBROWISKO, koło Starego Sącza – fantastyczne miejsce. Gdyby ktoś był zainteresowany to podaję link do strony z bobrowiskiem -> link

Oprócz poznawania życia bobrów, kilkukrotnie miałem okazję opowiadać o tych zwierzętach. Podczas ferii w 2018 roku przygotowałem zajęcia dla dzieci, gdzie opowiadałem o życiu i przystosowaniu tych gryzoni do ziemnowodnego trybu życia.

Obserwowałem je w wielu miejscach. Jest natomiast kilka miejsc jakie chciałbym wspomnieć ale to zrobię w zupełnie odrębnych postach ;).

Fajny przykład żeremia bobrów znajduje się przy drodze Z Krakowa do Starego Sącza. Bobry upodobały sobie wyjątkowo trudny teren rzeki wciętej w wąską dolinę. Na środku znajduje się gniazdo bobrów, do którego dostęp jest jedynie spod poziomu wody. Oczywiście w gnieździe mamy kawałek suchego lądu.

Z uwagi, że bobry świetnie pływają, postanowiłem je obserwować przez kamerę umieszczoną właśnie pod wodą. Do tego celu wykorzystałem akwarium 30x30x40cm; obciążyłem jakimś kawałkiem stali, żeby akwarium poszło na dno a następnie wstawiłem do środka aparat fotograficzny. Całość była starowana z kilkuset metrów.