Będzie ta tężnia?

Tężnia w Olkuszu?

Wybory samorządowe za nami. Przypomnę, że dwóch głównych kandydatów o fotel burmistrza w Olkuszu czyli Roman Piaśnik oraz Łukasz Kmita mieli w swoim programie wyborczym budowę tężni. Wygrał akurat Roman Piaśnik. Dlatego teraz należałoby zapytać burmistrza, kiedy ewentualnie będzie budowa tężni.
Mało tego, należy zapytać czy w związku z tym, będzie tężnia budowana w 2019 roku i czy jest w budżecie gminy na 2019. Dlatego też, planuję złożyć stosowny wniosek i zapytanie do burmistrza.

Skąd w ogóle pomysł tężni w Olkuszu?

Pomysł został zaczerpnięty z Wolbromia a dokładnie z Domu Kultury. Wiosną 2018 roku, padł pomysł aby pozyskać środki na budowę tężni z programu Lecha. Projekt został złożony przez Dom Kultury i zaczęło się głosowanie. Udało się, pozyskano ok. 60 tyś zł. Drugie tyle otrzymano od Burmistrza Wolbromia. I tak, za ok. 120 tyś. zł wybudowano tężnię. Pomysł cieszy się dużą popularnością, cały czas przesiadują pod nią wiele osób.

599d4123728a2_o,size,969x565,q,71,h,c0abae

Tężnia w Wolbromiu

Poniżej taka mała galeria paru zdjęć tężni z Wolbromia.

Co to w ogóle jest tężnia?

To takie urządzenie, które wytwarza mikroklimat – taką mgiełkę z nasyconym roztworem solanki. O co w ogóle chodzi? Jeździmy nad morze, żeby korzystać z mikroklimatu. No i właśnie tężnia wytwarza taki mikroklimat. W Polsce coraz bardziej popularne są tężnie, natomiast najbardziej znane są tężnie w Ciechocinku.

Filmik: tężnie w Ciechocinku